سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

نبض بازار در دستان ماست

شماره تماس

۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

– ۰۲۱

phone icon ahanmarkaz
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

شماره تماس ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

-۰۲۱

phone icon ahanmarkaz

خوردگی فلزات

یکی از مباحثی که همواره در ارتباط با فلزات مختلف مطرح است و توجه به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است خوردگی فلزات است. خوردگی فلزات سبب تغییراتی در ساختار فلزات می گردد و کیفیت و عملکرد فلزات را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. خوردگی فلزات می تواند به طور کلی ساختار فلزات را از بین ببرد  و این جریان مشکلات و آسیب های جدی را به سازه وارد می نماید . خوددگی می تواند در فلزات مختلف و مقاطع گوناگون رخ دهد، فلزاتی چون فولاد و مس و مقاطعی چون (( میلگرد، تیر آهن، نبشی، ناودانی ، پروفیل ، ورق و سایر مقاطع )) . تیم تولید محتوای مجموعه آهن مرکز شما را به آشنایی بیشتر با این پدیده دعوت می نماید.

زنگ زدگی- آهن مرکز
آهن مرکز- خوردگی فلزات

انواع خوردگی فلزات

خوردگی شکافی

خوردگی شکافی یکی از انواع  خوردگی موضعی است و معمولاً از یک ریز محیط ایستا نشات  می گیرد که در آن  غلظت یونها بین دو ناحیه از یک فلز متفاوت است. خوردگی شکافی در مناطق محافظت شده مانند زیر واشر ، سر پیچ و غیره که اکسیژن محدود است ، رخ می دهد. این مناطق کوچک اجازه می دهد عامل خورنده وارد شود اما اجازه گسترش خوردگی را در داخل نمی دهند به همین علت خوردگی شکافی در محل ایجاد می گردد.

خوردگی یکنواخت

خوردگی یکنواخت  یکی از متداول ترین  خوردگی ها به حساب می آید. یک حمله یکنواخت در سطح فلزات محسوب می شود. از آنجا که میزان این نوع خوردگی به راحتی  قابل تشخیص و ارزیابی است آسیب بسیار جدی به فلز وارد نمی کند. این نوع خوردگی معمولا در سطح وسیعی از فلز روی می دهد.

خوردگی حفره ای

این نوع از خوردگی یکی از مخربترین نوع از خوردگی به حساب می آید. در این نوع خوردگی ها معمولا یک خوردگی موضعی و سطحی به مرور زمان عمق پیدا می نماید و اشکال مختلفی از خوردگی عمیق را ایجاد می نماید. این نوع از خوردگی می تواند آسیب بسیار جدی را به سازه وارد نماید .

خوردگی بین دندانه ای

خوردگی بین دندانه ای در مجاورت و نزدیک دندنه ها اتفاق می افتد. این خوردگی می تواند نشات گرفته از ناخالصی های موجود در مرز دندانه ها باشد.

خوردگی تنشی

این نوع خوردگی از یک تنش در مقطع فولادی ایجاد می گردد. این تنش می تواند ایجاد فشار ناگهانی کششی باشد یا تغییر سریع دمای فلز.

خوردگی سایشی

این نوع از خوردگی معمولا در هنگامی به وقوع می پیوندد که فلز در معرض عوامل سایشی مختلف قرار گیرد. معمولا این نوع خوردگی ها یکنواخت هستند.

زنگ زدگی فلزات- آهن مرکز
آهن مرکز- خوردگی فلزات

عوامل خوردگی فلزات

رطوبت

رطوبت از اصلی ترین عوامل خوردگی فلزات به شمار می آید. رطوبت سبب ایجاد تغییرات و واکنش های در سطح فلز می گردد. رطوبت با دی اکسید موجود در هوا واکنش نشان می دهد و سبب تولید اسید کربنیک می گردد.

اسید  

یکی دیگر از عوامل موثر در خوردگی فلزات مجاورت آنها با مواد اسیدی، گازها و یا مایعات و جامدات خورنده فلز است. از میان این مواد می توان به هیدروژن اسید اشاره کرد که نقش بسیار مهمی در خوردگی فلزات ایفا می نماید.

نمک

یکی دیگر از عوامل خورنده فلزات نمک است. نمک حاوی مقادیر مختلفی از مواد معدنی و عالی است که قادر است در ارتباط با فلزات سبب ایجاد واکنش هایی شود و زمینه خوردگی فلزات را فراهم نماید. خوردگی فلزات با نمک از سرعت بسیار بالایی برخوردار است.

حرارت

از دیگر عوامل موثر در ایجاد زنگ زدگی انواع فلزات حرارت است. حرارت سبب افزایش واکنش های مواد موجود در فلزات می گردد و این جریان زمینه خوردگی فلزات را ایجاد می نماید.

تشعشع

یکی دیگر از عواملی که زمینه زنگ زدگی فلزات را فراهم می آورد. قرار گرفتن پیوسته فلزات در معرض تشعشع است. تشعشع ساختار مولکولی فلزات را تغییر می دهد و زمینه خوردگی و زنگ زدگی فلزات را فراهم می آورد.

عوامل محیطی و اجرایی

در کنار همه این عوامل برخی از عوامل اجرایی و محیطی نیز در ایجاد زنگ زدگی فلزات بسیار موثر هستند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود

وجود ترک بر روی فلزات

عدم پوشش مناسب بر روی فلز

عدم سازگاری فلز با محیطی که در آن قرار گرفته است

استفاده از دوفلز غیر هم جنس که به یکدیگر چسبیده اند

و…….

زنگ ردگی- آهن مرکز
آهن مرکز- خوردگی فلزات

شیوه های پیشگیری از خوردگی فلزات

تیمار سطحی فلز

تیمار سطحی فلز به این جریان اشاره دارد که باید اطمینان حاصل گردد سطح روی فلز یا قطعه مورد استفاده کاملا یکدست و صاف و صیقلی و بدون ترک است. این جریان در مقاومت فلز  یا قطعه در برابر خوردگی بسیار موثر است. وجود ترک های هر چند ریز در سطح فلز سبب می گردد زمینه خوردگی  در فلز و قطعه فراهم آید و سبب تغییراتی گسترده می گردد.

پوشش سطحی

یکی دیگر از عوامل بسیار موثر در برابر زنگ زدگی فلزات ایجاد پوشش های سطحی بر روی فلزات یا قطعات است. استفاده از رنگ های مختلف و یا آبکاری از جمله شیوه هایی است که فلزات یا قطعات مختلف را در برابر خوردگی به شدت مقاوم می نماید.

استفاده از محافظت آندی

یکی از شیوه های محافظت از فلزات در برابر خوردگی ایجاد یک لایه محافط از فلز قلع بر روی آن است. فلز قلع در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و نقش حفاظت کننده بسیار بالایی را برای فلزات دارد. این فرآیند در اصطلاح به  روش آندی معروف است.    

روش بیوفیلم

یکی دیگر از روش های بسیار مدرن برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی فلزات ، استفاده از گونه های خاصی از میکرو فیلم های باکتریایی است، برای پوشش فلزات. این روش میزان خوردگی را در فلز به میزان قابل توجه ای کاهش می دهد.

استفاده از روش محافظ کاتدیک

یکی دیگر از روش های بسیار موثر در کاهش خوردگی بهره گیری از روش های کاتدیک است. روش کاتدیک با ایجاد کاتد در سلول های الکتروشیمیایی فلزات، مانع از خوردگی فلزات می گردد.

 

مجموعه آهن مرکز با سالها تجربه در زمینه تهیه و توزیع انواع مقاطع فولادی و با بکارگیری متخصصین توانمند آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در تهیه انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی است.برای خرید و همچنین مشاهده قیمت انواع  مقاطع فولادی  از لینک زیر میتوانید استفاده نمایید

برای خرید انواع مقاطع فولادی کلیک نمایید

WWW.AHANMARKAZ.IR

کارخانه فولاد منظومه

کارخانه فولاد منظومه – یکی از مجموعه های بسیار فعال و پر کار در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی خصوصا نبشی و ناودانی شرکت صبا فولاد منظومه است

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه نبشی ظهوریان

کارخانه نبشی ظهوریان – کارخانه ظهوریان یکی از کارخانه های معتبر در این زمینه است . محصولات تولیدی در این مجموعه از کیفیت و مرغوبیت بسیار ب

ادامه مطلب »
لوله گازی

کارخانه نبشی نستا

کارخانه نبشی نستا – از جمله تولید کنندگان با کیفیت نبشی در کشور عزیزمان ایران می توانیم به کارخانه فولاد نستا اشاره نماییم.

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه شکفته مشهد

کارخانه شکفته مشهد نبشی و ناودانی از مقاطع فولادی هستند که هم کارکردهای مختلفی در بخش صنعت داشته  و هم در پروژه های ساختمانی کاربرد

ادامه مطلب »
ورق تاراز

کارخانه ورق تاراز

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل یاران

پروفیل یاران

پروفیل یاران – از جمله تولید کنندگان مطرح لوله و پروفیل در سطح کشور می توان به کارخانه لوله و پروفیل یاران اشاره نمود

ادامه مطلب »
پروفیل صابری

پروفیل صدرا

پروفیل صدرا – یکی از کارخانه های بسیار مهم و توانمند در زمینه تامین زنجیره فولادی کشور،شرکت لوله و پروفیل صدرا تهران است

ادامه مطلب »
پروفیل

پروفیل صابری

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل جهان

پروفیل جهان

پروفیل جهان – یکی از کارخانه ها و برند های بسیار معتبر و نام آشنا در زمینه تولید پروفیل،کارخانه لوله و پروفیل جهان پارس است

ادامه مطلب »
فولاد سمانته

فولاد های سمانتاسیون

فولادهای سمانتاسیون یکی از فولادهای پرکاربرد در صنایع مختلف فولادهای سمانتاسیون است. فولادهای سمانته، فولادهایی هستند که سختی سطح آنها افزایش یافته است اما عمق

ادامه مطلب »
فولاد vcn

فولاد vcn

فولاد vcn – فولادهای VCN 100 یکی از فولادهای آلیاژی است که به نام فولادهای ۱.۹۵۱۱ نیز معروف است.خرید فولاد صنعتی

ادامه مطلب »

فولاد MO40

فولاد MO40 فولاد، یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع مختلف است. امروزه کم­تر صنایعی را می ­توان یافت که آلیاژهای مختلف فولاد در آن کاربرد

ادامه مطلب »

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

مجموعه آهن مرکز با نام تجاری پولاد نشان گستران فردا و با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تهیه انواع آهن آلات و مقاطع فولادی و تامین‌ مایحتاج اساسی پروژه های صنعتی و عمرانی، با سرلوحه قرار دادن منشور اخلاقی و ارائه مشاوره و کارشناسی دقیق، آماده ارائه کالا و خدمات با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز است. مجموعه ما با مهیا نمودن بانک اطلاعات بسیار قوی در زمینه انواع تیر آهن و هاش، انواع میلگرد، انواع ورق های صنعتی و ساختمانی، انواع پروفیل سنگین و سبک، انواع لوله های صنعتی و ساختمانی و سایر مقاطع فولادی، با شما تا انتخاب بهترین و مناسب ترین کالا همراه خواهد بود. <<اعتماد شما سرمایه ماست>>

آدرس : بازار آهن (آهن مکان) فاز نهم مرکزی دفتر فروش (آهن مرکز)


ساعات کاری: شنبه الی چهارشنبه ۸:۳۰ الی ۱۸ پنجشنبه ها: ۸:۳۰ الی ۱۳


تلفن: ۷۴ ۹۳۶ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۳۱ ۹۷۹ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵ -۰۲۱

مجوزهای کسب و کار

logo-samandehi

تمامی حقوق این سایت برای شرکت پولاد نشان گستران فردا (آهن مرکز) محفوظ است

©۱ ۲۰۲ Ahanmarkaz