سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

نبض بازار در دستان ماست

شماره تماس

۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

– ۰۲۱

phone icon ahanmarkaz
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

شماره تماس ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

-۰۲۱

phone icon ahanmarkaz

داربست و لوله­ های داربستی

یکی از مقاطع فولادی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تقریبا به گوش همه آشنا است، داربست یا لوله­ های داربستی است. لوله­ های داربستی وظیفه­ ای متفاوت با سایر لوله­ های صنعتی دیگر دارد. اکثریت لوله­ های صنعتی چون لوله گازی، لوله ما نیسمان و …. وظیفه انتقال دهندگی دارد. اما لوله­ های داربستی وظیفه نگه دارندگی سازه را بر عهده دارند. هدف از برپا کردن سازه ­های داربستی دسترسی به مناطق دشوار و غیرقابل دسترس سازه­ ها و ساختمان است. لوله ­های داربستی از خانواده لوله­ های درزدار هستند. به طور کلی لوله داربستی از لحاظ وزنی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می­گردد. تیم محتوای مجموعه آهن مرکز  شما را دعوت به آشنایی با لوله داربستی و کاربرد آن می نماید.

لوله داربستی-آهن مرکز
آهن مرکز-لوله داربستی

فرآیند تولید لوله ­های داربستی

آماده سازی مواد اولیه

لوله­ های داربستی نیز چون سایر لوله ­های درز جوش از ورق­ های سیاه تهیه می­ گردد. در این بخش ورق ­ها در عرض مشخص برش داده می ­شوند ورق ­های سیاه قبل از وارد شدن به غلتک به منظور از بین بردن ذرات خوردگی آهن اسیدشوئی می­شوند.

شکل­ دهی ورق ­ها

در این قسمت ورق­ ها از چندین غلتک متوالی عبور می­ کنند. در این فرآیند غلتک ­های میانی با وارد آوردن فشار ورق را به سمت پایین خم کرده و در ادامه غلتک­ های کناری لبه ­های ورق را از بیرون به داخل خم می­ کنند و در نهایت ورق­ ها شکل O می­گیرند.

فرآیند جوشکاری

در این بخش برای اتصال لبه­ های لوله از جوشکاری مقاومتی استفاده می ­گردد. در روش جوشکاری مقاومتی فشار و حرارت هر دو به طور همزمان باعث اتصال لبه­ های لوله­ های به یکدیگر می­ شوند. در فرآیند تولید لوله­ های داربستی از روش جوشکاری مقاومتی استفاده می ­شود.

در این روش جوش، از سه بخش حرارتی، فشاری و کنترل کنند، استفاده می­گردد. بخش الکترونیکی حرارت لازم برای جوش را فراهم می ­آورد و بخش مکانیکی فشار مورد نیاز برای اتصال دو لبه لوله را فراهم می­ آورد. جریان الکترونیکی که از طریق الکترود اعمال می­ گردد، لبه­ های لوله را ذوب می ­کند و بعد از آن اعمال فشار باعث متصل شدن دو لبه لوله به یکدیگر می­شود.

برش لوله

در ادامه فرآیند تولید لوله و پس از جوشکاری لبه لوله ­ها، لوله ­ها در اندازه­ های مشخص برش خواهند خورد و بر روی بستر خنک کننده قرار می­ گیرد و در ادامه برای فرایند بسته بندی آماده می­ شوند.

لوله داربستی-آهن مرکز
آهن مرکز-لوله داربستی

انواع داربست

داربست­های مثلثی

این نوع از سازه­ های داربستی از فریم ­های مثلثی و یا مربع تشکیل شده ­اند. اجزاء تشکیل دهنده این داربست به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می ­شوند. فریم ­های این نوع داربست بیشتر در طول ۵/۰ و ۱ متری و عرض ۱۲۰ و یا ۱۲۵ موجود است. موارد استفاده این داربست بیشتر در پل­ها و تیرها است. این نوع داربست مزایای دارد من جمله عدم نیاز به نیروی انسانی ماهر برای ایجاد آن، امکان باربری و جابجائی آسان، عدم نیاز به اتصالات و آچارکشی و قابلیت کارکردی مناسب در تیرها و پل­ها.

داربست­های چکشی ستاره

در این نوع از سازه­ های داربستی از مهارهای افقی و پایه­ های قائم استفاده می­ گردد. در این نوع سازه­ های داربستی پایه­ ها به واسطه مغزی و پین به یکدیگر متصل می­ گردد.

از مزایای استفاده ازاین نوع سازه سبک بودن قطعات، عدم نیاز به مهاربندی در ارتفاعات مختلف، عدم نیاز به اتصالات و اچار و قابلیت کاربردی بسیار بالا در نماهای ساختمان برای دسترسی به نقاط کور است.

داربست معلق

داربست معلق نوع دیگری از سازه­ های داربستی است که در برخی شرایط کاربرد دارد. بیشترین زمانی که این داربست­ها کاربرد دارد در بخش ­هائی است که امکان نصب داربست بر روی زمین مقدور نباشد و این نوع داربست بر روی دیوار نما نصب می­ گردد.

داربست­های پایه دار

این نوع سازه­ های داربستی نوع دیگری از سازه­ های داربستی است که مهم­ترین ویژگی آن سرعت بالا در اجراء است. این نوع داربست را می­توان در مدت زمان بسیار کوتاهی اجرا کرد.

شاید مهم­ترین ضعف این داربست­ها محدودیت داشتن در ارتفاع است. این نوع داربست­ها در ارتفاع بالای سه متر دارای محدودیت است.

داربست نورد

این نوع داربست بسیار شبیه سایر داربست ها است. اما تفاوت این نوع داربست ها با سایر سازه های داربستی در این است که در این نوع سازه به جای قرار دادن یک پایه ثابت و پایدار، از چرخ های استفاده می شود که امکان تحرک وجود داشته باشد. این نوع سازه داربستی در بخش های که نیاز کارکردن در طول ساختمان است، گزینه بسیار مناسبی است. چرخ های این نوع سازه های داربستی همه قابل قفل شدن هستند تا ایمنی کارگران به بهترین وجه تامین گردد.

داربست ­های چکشی کاسه­ ای

این نوع سازه­های داربستی نیز دارای مهارهای افقی و پایه­ های قائم است. میله ­های افقی به آسانی با ضربه ­های چکشی به یکدیگر متصل می­شوند. این نوع سازه­ های داربستی نیز سرعت بسیار مناسبی در باز و بسته شدن دارد و علاوه بر آن جابه ­جائی اجزاء آن نیز بسیار آسان است و برای اجرای آن به نیروی انسانی ماهر نیست. این نوع سازه ­های داربستی به خوبی در نماهای ساختمان قابل اجراء است.

لوله داربستی-آهن مرکز
آهن مرکز-لوله داربستی

اجزای تشکیل دهنده داربست

 • لوله­ های افقی: لوله ­های افقی سازه داربست را در طول، مهار می­ کند و نقش تکیه­ گاه، برای تخته­ های چوبی داربست است.
 • ستون داربست: ستون­های سازه ­های داربستی از لوله­ های قائمی تشکیل شده است که به صورت عمود، تکیه گاه سازه داربست را شکل می ­دهند. این ستون­ها وظیفه انتقال وزن داربست را بر زمین بر عهده دارند. این لوله­ ها معمولا کمی مایل به سمت ساختمان نصب می­ گردد.
 • لوله­ های شمعی: این لوله، بر روی زمین یا ساختمان مجاور قرار می­ گیرد و وظیفه تقویت سازه را بر عهده دارد.
 • لوله­ های قطری: این لوله­ ها به صورت قطری در سطح داربست تعبیه می­ گردد و مهم­ترین وظیفه آن حفظ تعادل سازه داربستی است.
 • قید دیوار درگاهی: لوله­ های هستند که به ساختمان یا پنجره متصل شده و سبب مهار سازه داربست می­گردد.
 • کفشک ­های فلزی: همان گونه که از نام این محصول مشخص است، کفشک­ های فلزی، قطعاتی هستند که در انتهای لوله ­های داربستی قرار می­ گیرند.
 • کفشک پایه: کفشک ­های پایه معمولا از جنس چوب هستند و در زیر کفشک ­های فلزی، بر روی زمین قرار می­ گیرند. این کفشک ­ها سبب می­ شود سطح که کفشک ­های فلزی بر روی آن قرار می­ گیرد هموار باشند. معمولا اندازه کفشک پایه ۶۰ سانتی متر و عرض آن ۲۵ سانتی متر است.
 • مغزی: مغزی­ ها جهت اتصال لوله­ های داربستی کاربرد دارند.
 • کاور: کاور به جهت پوشاندن محل اتصال سازه داربست استفاده می­ گردد.
 • بست: وظیفه اصلی بست کنار هم قراردادن لوله کنار یکدیگر است. سه نوع اصلی بست در سازه­های داربستی وجود دارد. ۱ – بسته ­های جفت کننده ­های زاویه ­دار راست. ۲ – بست­های جفت کننده عقب و در نهایت بست اتصال دهنده چرخان.
 • صفحه زیر ستون: از صفحه زیر ستون به جهت توزیع بار در قسمت پایین ستون استفاده می ­گردد.
 • جک داربست: این قطعه به جهت ثابت کردن سکوی داربست مورد استفاده قرار می­ گیرد.
 • پایه­ های قابل تنظیم: برای تنظیم ارتفاع لوله­ های داربستی از این جک­ها استفاده می­ شود.
 • سیم: از سیم به منظور اتصال تخته­ های داربست به لوله­ ها استفاده می­ گردد. جنس این نوع سیم­ها معمولا از جنس گالوانیزه است.
 • تخته داربستی: تخته داربستی که بر روی داربست قرار می­ گیرد و قسمتی است که کارگران ساختمانی برای انجام فعالیت­های ساختمانی بر روی آن می ایستند. جنس این تخته از چوب و یا از آهن است
 • شمع مایل: لوله ­هایی است که بر روی زمین یا ساختمان ­های مجاوری قرار می­ گیرند تا سازه داربستی مستحکم باشد.
 • پایه مهار: این ابزار برای مستحکم کردن قید دیوار درگاهی میان سازه­ های داربست است.
 • دستک­های افقی: این وسیله در سازه داربستی و طبقه اتصال دو لوله افقی سرتاسری را بر عهده دارد

مجموعه  آهن مرکز با سالها فعالیت در زمینه تهیه انواع مقاطع فولادی آماده ارائه مشاوره در زمینه تهیه انواع لوله های داربستی و لوازم جانبی آن،  به شما عزیزان است

انواع بست برای سازه­های داربستی

یکی از مهم­ترین اجزاء در سازه­های داربستی، بست­های فلزی هستند. بست­های فلزی وظیفه اتصال لوله­ ها را بر عهده دارند. انواع بست­های داربستی عبارت است از:

 • بست آهن گیر:  این نوع بست­ها از مقاومت بسیار بالائی برخوردار هستند. در زمان اتصال با پیچ بالا ثابت می ­شوند. یک سمت این بست­ها بر روی بال تیر آهن متصل می­ گردد و سمت دیگر این بست به لوله متصل می­ گردد.
 • بست چهار پیچ: این نوع بست­ ها نیز از مقاومت بسیار مناسبی برخوردار است و به خوبی فشار را تحمل می­ نماید. این بست در زمانی که دو لوله عمود برهم می­ رسند کاربرد دارد.
 • بست دوپیچ: این نوع بست، نسبت به دو بست قبلی تحمل فشار کمتری دارد و در مواقع­ای که داربست فشار کمی را تحمل می ­کند، کارکرد دارد.
 • بست متحرک: این نوع بست توان اجراء در زاویه­ های مختلف را دارد.
 • بست تک پیچ: این نوع بست برای نصب چادر کارکرد دارد.

لوله-آهن مرکز
آهن مرکز-لوله داربستی

نکات ضروری در اجرای داربست:

 • سازه داربستی با یستی متناسب با نوع ساختمان باشد. برای نمونه برای ساختمان­های با ارتفاع کم باید از داربست­های کوتاه با وزن کم استفاده شود.
 • در اجرای داربست در سازه­ های بلند بایستی لوله ­های مناسب استفاده گردد.

ضخامت در حدود ۴ میلی متر.

 • تخته­ های داربست که محل ایستادن نیروی کار است باید به خوبی با طناب و یا تسمه به لوله ­ها متصل گردد.
 • تمام پایه­ های استاندارد داربست کاملا در یک خط مستقیم باشد.

استفاده از وسایل ایمنی مناسب بخصوص کفش­های غیر لغزنده هنگام استفاده از داربست

عوامل موثر بر قیمت لوله داربستی

عوامل متعددی بر روی قیمت نهائی لوله داربستی تاثیرگذار است که از جمله می ­توان به ضخامت و سایز لوله­ های داربستی، جنس لوله ­های داربستی، قطر داخلی و خارجی لوله­ ها و کارخانه تولید کننده اشاره نمود.

لوله داربستی-آهن مرکز
آهن مرکز-لوله داربستی

کارخانه­ های تولید کننده لوله داربستی

یکی از عوامل تفاوت در قیمت لوله­ های داربستی کارخانه ­های تولید کننده این محصول است. کارخانه ­های تولید کننده لوله­ های داربستی این محصول را در جنس­ها، آلیاژها، ضخامت­ها و ابعاد مختلفی تولید می ­نمایند. مهم ترین کارخانه ­های تولید کننده لوله داربستی عبارت است از:

کارخانه لوله و پروفیل صابری

کارخانه لوله و پروفیل یاران

کارخانه لوله و پروفیل کیان

کارخانه لوله و پروفیل تهران شرق

کارخانه لوله و پروفیل کچو

کارخانه صنعتی سپاهان

کارخانه هیربد

 

مجموعه آهن مرکز با سالها تجربه در زمینه تهیه و توزیع انواع مقاطع فولادی و با بکارگیری متخصصین توانمند آماده ارائه خدمات به شما عزیران در تهیه انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی است.برای خرید و همچنین مشاهده انواع  لوله داربستی از لینک زیر میتوانید استفاده نمائید

برای خرید لوله داربستی کلیک نمائید

WWW.AHANMARKAZ.IR

کارخانه فولاد منظومه

کارخانه فولاد منظومه – یکی از مجموعه های بسیار فعال و پر کار در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی خصوصا نبشی و ناودانی شرکت صبا فولاد منظومه است

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه نبشی ظهوریان

کارخانه نبشی ظهوریان – کارخانه ظهوریان یکی از کارخانه های معتبر در این زمینه است . محصولات تولیدی در این مجموعه از کیفیت و مرغوبیت بسیار ب

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه نبشی نستا

کارخانه نبشی نستا – از جمله تولید کنندگان با کیفیت نبشی در کشور عزیزمان ایران می توانیم به کارخانه فولاد نستا اشاره نماییم.

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه شکفته مشهد

کارخانه شکفته مشهد نبشی و ناودانی از مقاطع فولادی هستند که هم کارکردهای مختلفی در بخش صنعت داشته  و هم در پروژه های ساختمانی کاربرد

ادامه مطلب »
ورق تاراز

کارخانه ورق تاراز

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل یاران

پروفیل یاران

پروفیل یاران – از جمله تولید کنندگان مطرح لوله و پروفیل در سطح کشور می توان به کارخانه لوله و پروفیل یاران اشاره نمود

ادامه مطلب »
پروفیل صابری

پروفیل صدرا

پروفیل صدرا – یکی از کارخانه های بسیار مهم و توانمند در زمینه تامین زنجیره فولادی کشور،شرکت لوله و پروفیل صدرا تهران است

ادامه مطلب »
پروفیل

پروفیل صابری

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل جهان

پروفیل جهان

پروفیل جهان – یکی از کارخانه ها و برند های بسیار معتبر و نام آشنا در زمینه تولید پروفیل،کارخانه لوله و پروفیل جهان پارس است

ادامه مطلب »
فولاد سمانته

فولاد های سمانتاسیون

فولادهای سمانتاسیون یکی از فولادهای پرکاربرد در صنایع مختلف فولادهای سمانتاسیون است. فولادهای سمانته، فولادهایی هستند که سختی سطح آنها افزایش یافته است اما عمق

ادامه مطلب »
فولاد vcn

فولاد vcn

فولاد vcn – فولادهای VCN 100 یکی از فولادهای آلیاژی است که به نام فولادهای ۱.۹۵۱۱ نیز معروف است.خرید فولاد صنعتی

ادامه مطلب »

فولاد MO40

فولاد MO40 فولاد، یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع مختلف است. امروزه کم­تر صنایعی را می ­توان یافت که آلیاژهای مختلف فولاد در آن کاربرد

ادامه مطلب »
فولاد اتومات

فولاد اتومات

فولاد اتومات – فولادهای اتومات که نام دیگر آن فولادهای خوش ­تراش است.خرید انواع فولاد در آهن مرکز با بهترین قیمت فولاد

ادامه مطلب »
فولاد فنر

فولاد فنر

فولاد فنر – فولادهای فنر دارای استحکام کششی بسیار بالائی هستند. این نوع فولادها به علّت وجود سیلسیوم از خاصیت الاستیسیته و مقاومت

ادامه مطلب »
فولاد

فولاد یاتاقان

فولاد یاتاقان – این نوع فولادها در صنایعی مورد استفاده قرار می­گیرد که سایش و فرسایش بالائی در آنها رخ می ­دهد. نام دیگر این فولادها، فول

ادامه مطلب »

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

مجموعه آهن مرکز با نام تجاری پولاد نشان گستران فردا و با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تهیه انواع آهن آلات و مقاطع فولادی و تامین‌ مایحتاج اساسی پروژه های صنعتی و عمرانی، با سرلوحه قرار دادن منشور اخلاقی و ارائه مشاوره و کارشناسی دقیق، آماده ارائه کالا و خدمات با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز است. مجموعه ما با مهیا نمودن بانک اطلاعات بسیار قوی در زمینه انواع تیر آهن و هاش، انواع میلگرد، انواع ورق های صنعتی و ساختمانی، انواع پروفیل سنگین و سبک، انواع لوله های صنعتی و ساختمانی و سایر مقاطع فولادی، با شما تا انتخاب بهترین و مناسب ترین کالا همراه خواهد بود. <<اعتماد شما سرمایه ماست>>

آدرس : بازار آهن (آهن مکان) فاز نهم مرکزی دفتر فروش (آهن مرکز)


ساعات کاری: شنبه الی چهارشنبه ۸:۳۰ الی ۱۸ پنجشنبه ها: ۸:۳۰ الی ۱۳


تلفن: ۷۴ ۹۳۶ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۳۱ ۹۷۹ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵ -۰۲۱

مجوزهای کسب و کار

logo-samandehi

تمامی حقوق این سایت برای شرکت پولاد نشان گستران فردا (آهن مرکز) محفوظ است

©۱ ۲۰۲ Ahanmarkaz