سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

نبض بازار در دستان ماست

شماره تماس

۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

– ۰۲۱

phone icon ahanmarkaz
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

شماره تماس ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

-۰۲۱

phone icon ahanmarkaz

 شناخت لوله آتشخوار

لوله‌های فولادی از جمله مقاطع فولادی هستند که در بخش‌های مختلف صنعت کاربرد متنوع و گسترده‌ای را دارا هستند. اصلی‌ترین و مهم‌ترین وظیفه لوله‌های فولادی انتقال مواد مختلف به بخش‌های دیگر است. این مواد و متریال طیف گسترده‌ای از مایعات و سیالات را دربر می‌گیرد. برخی از این سیالات و مایعات دارای درجه دمای بسیار بالایی هستند که برای انتقال این نوع مواد به لوله‌های فولادی خاصی نیاز است. لوله‌های با این قابلیت و ویژگی که مایعات و سیالات با درجه بالا را به بخش‌های مختلف منتقل نمایند، به لوله‌های آتشخوار معروف هستند. این نوع لوله‌ها قابلیت تحمل درجه حرارت و فشار بسیار بالا را دارا هستند. همچنین لوله‌های آتشخوار با آلیاژ خاصی تولید می‌گردد که این آلیاژ خاص در افزایش مقاومت این لوله بسیار موثر و تاثیر گذار هستند. برای تولید لوله آتشخوار از دی فلور کربن و منگنز استفاده می‌گردد. این دو فلز به فولاد خاصیت مقاوم شوندگی و انعطاف‌پذیری بالایی می‌دهد. تیم تولید محتوای مجموعه آهن مرکز شما را به آشنایی بیشتر با این محصول دعوت می نماید.

لوله آتشخوار- آهن مرکز

 

آهن مرکز- لوله آتشخوار

ویژگی لوله‌های آتشخوار

همه ی لوله‌های آتشخوار دارای ویژگی‌هایی هستند، این ویژگی‌ها در کیفیت محصول نهایی نقش بسیار مهم واساسی را داراست . نبود یا کمبود هریک از این مولفه‌ها و ویژگی ها سبب عدم عملکرد مناسب لوله‌های آتشخوار می‌گردد و این جریان احتمال بروز حوادث و خسارت‌های مالی و جانی را به شدت افزایش می‌دهد. مهم‌ترین ویژگی‌های لوله‌های آتشخوار عبارت است از:

ضخامت مناسب لوله:

ضخامت لوله‌های آتشخوار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. لوله‌های آتشخوار در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌گردد اما وجه بسیار مهم در این زمینه تناسب داشتن ضخامت لوله با فشار و حرارت واردشده بر لوله است. عدم این تناسب سبب می‌گردد لوله‌ها پس از مدتی از فرم اصلی خود خارج شده و عملکرد اصلی خود را از دست بدهند.

عدم وجود درز در لوله:

نبود درز در لوله‌های آتشخوار بسیار مهم می باشد. وجود درز می‌تواند عملکرد لوله‌های آتشخوار را به طور کلی تحت تاثیر قرار دهد و خسارت‌های شدید را وارد نماید .

ضد زنگ بودن لوله آتشخوار:

لوله‌های آتشخوار به دلیل عبور مواد با درجه حرارت بالا پیوسته در معرض زنگ‌زدگی قرار دارد. مرکز لوله‌های آتشخوار  و محل اتصالات بیشترین نقاطی هستند که احتمال زنگ‌زدگی در آنها وجود دارد. از این جهت ضد زنگ بودن  این لوله‌ها بسیار مهم و حیاتی است. آبکاری چند لایه لوله‌ها و اضافه نمودن عنصر کروم و ضد زنگ کردن این نوع لوله‌ها نیز از دیگر مراحل مهم می باشد.

لوله آتشخوار- آهن مرکز

 

آهن مرکز- لوله آتشخوار

کیفیت لوله‌های آتشخوار:

کیفیت لوله‌های آتشخوار بر اساس استانداردهای موجود در این محصول تعیین می‌گردد. روند ساخت اصولی و استفاده از ورق‌های فولادی با کیفیت در ساخت لوله‌های با کیفیت تر تاثیرگذار است.

انعطاف پذیری لوله‌های آتشخوار

لوله‌های آتشخوار به دلیل تحمل فشار تنشی بالا نیازمند میزانی از انعطاف‌پذیری هستند. انعطاف پذیری مناسب در بهبود عملکرد این نوع لوله‌ها از دیگر نکات حائز اهمیت است.

ترکیب درست و دقیق عناصر آلیاژی

هر یک از عناصری که در ساخت لوله ی آتشخوار کاربرد دارد، ویژگی خاصی را به این محصول می‌دهد. برای مثال عنصر کربن سبب افزایش درجه سختی لوله می‌گردد و منگنز سبب افزایش مقاومت لوله در برابر حرارت می‌گردد و به همین ترتیب هر عنصری نقشی در تولید این نوع از لوله‌ها دارد. ترکیب درست و دقیق این عناصر در ساخت لوله‌های آتشخوار با کیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع استاندارد لوله آتشخوار

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تمام محصولات فولادی داشتن استانداردهای مختلف است. در واقع استانداردهای محصولات فولادی این اطلاعات را به ما می‌دهد که هرکدام از محصولات فولادی دارای چه ویژگی‌هایی هستند. لوله‌های آتشخوار نیز مانند سایر محصولات فولادی دارای استانداردهای متنوعی هستند که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ST 358

این نوع استاندارد لوله‌های آتشخوار معرف لوله‌هایی است که در آنها ۱۷ تا ۱۹ صدم درصد کربن و بین ۰/۵۵ الی ۰/۷ درصد منگنز به کار رفته است. این نوع از لوله‌ها تحمل حرارت تا ۵۸۵ درجه را دارا می‌باشند وبه طور تقریبی توانایی تحمل بار این لوله ۲۵ بار است. بیشترین کاربرد این نوع از استانداردهای لوله‌های آتشخوار، ساخت دیگ‌های بخار صنعتی و دیگ‌های روغن‌های داغ است. نکته حائز اهمیت دیگر در مورد این نوع از لوله‌ها داشتن انعطاف‌پذیری خوب و مناسب است.

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ST 45

این نوع از استانداردهای لوله‌های آتشخوار در آلیاژ خود در حدود ۲/ ۰ الی ۰/۲۲ درصد کربن  و در حدود ۵۵ الی ۶۷ صدم درصد منگنز به کار رفته است. این نوع استاندارد لوله‌های آتشخوار تحت استانداردهای DIN 2448  و  DIN 7175 تولید می‌گردد. همچنین لوله های آتشخوار تحت این استاندارد، توانایی تحمل حرارت غیرمستقیم تا ۵۳۵ درجه سانتیگراد را دارا است و فشار اتمسفری معادل ۳۰ بار را می‌تواند تحمل نماید.

لوله آتشخوار با استاندارد    ASME 

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ASME در آلیاژ خود در حدود ۰/۱۸ الی ۰/۲ درصد کربن و در حدود ۴۵/۰ الی ۷۰/۰ صدم درصد منگنز دارند. لوله های ساخته شده با این نوع از استاندارد تحمل حرارت غیرمستقیم تا ۵۵۰ درجه سانتیگراد را دارند و فشار اتمسفری معادل ۲۷ بار را تحمل می‌نمایند. یکی از ویژگی‌های مهم این نوع استاندارد این است که این نوع لوله‌ها را می‌توان در اندازه‌ها و ابعاد مختلف برش داد.

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ASTM

این نوع از استاندارد لوله‌های آتشخوار کم‌ترین میزان کربن یعنی ۰/۱۸ الی ۰/۲۰ درصد کربن را در خود دارد که همین جریان سبب انعطاف پذیری بسیار بالایی در این نوع لوله تا ۱۸۰ درجه را فراهم کرده است. میزان منگنز این نوع از لوله‌ها ۵ تا ۷ دهم درصد است. این نوع استاندارد لوله در ساخت مبدل‌های حرارتی کاربرد بسیار متنوع و گسترده‌ای دارد.

لوله آتشخوار- آهن مرکز

 

آهن مرکز- لوله آتشخوار

کاربرد لوله‌های آتشخوار

لوله‌های آتشخوار به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در بسیاری از صنایع حساس مادر کاربردهای گسترده و متنوعی دارند که از این رو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

* کاربرد در ساخت و تجهیز مبدل‌های حرارتی

* کاربرد در ساخت و تجهیز پالایشگاه‌های نفتی و گازی

* کاربرد گسترده در ساخت دیگ‌های حرارتی و بخار با فشارهای کم، متوسط و زیاد

* کاربرد در ساخت خطوط تولید صنایع فولادی

* کاربرد گسترده در ساخت و تجهیزات کشتی‌رانی

* کاربرد در صنایع استرلیزه فرآورده‌های لبنیاتی

* کاربرد در ساخت ایستگاه‌های توزیع گاز

* کاربرد در صنایع دفاعی و موشکی

* کاربرد گسترده در تحقیقات علمی و دانشگاهی

* کاربرد در ساخت صنایع کاغذسازی

تست‌های لوله‌های آتشخوار

انجام تست‌ها و آزمایشات مختلف بر روی لوله‌های آتشخوار از دیگر ضروریات تولید این نوع لوله‌ها می باشد. این لوله ها به دلیل نقش‌های حساسی که در بخش‌های مختلف صنایع برعهده می‌گیرند بایستی از وجوه مختلف مورد بررسی قرار گیرند. مهم‌ترین تست‌هایی که بر روی لوله‌های آتشخوار صورت می‌گیرد عبارت است از:

تست ضربه:

این تست از آن جهت صورت می‌گیرد که مقاومت لوله‌های آتشخوار را در برابر ضربات اندازه‌گیری نمایند.

تست اندازه گیری ضخامت:

ضخامت سراسری و یکدستی آن در لوله‌های آتشخوار مهم است. از این رو ضخامت این لوله‌ها را با انواع تست‌های اولتراسونیک ارزیابی می‌نمایند. ضخامت این لوله‌ها باید متناسب با استانداردهای مطرح شده باشد.

تست حرارتی:

در این تست لوله‌ها را تحت حرارت بسیار بالا قرار می‌دهند تا مقاومت لوله‌ها را در برابر حرارت بررسی نمایند.

تست‌های رفع اشکال:

این تست‌ها به منظور بررسی اشکالات مولکولی لوله انجام می‌گردد. برای این کار بخشی از لوله را به صورت عرضی برش می‌دهند و مورد بررسی قرار می‌دهند.

تست آندوسکوپی:

این تست‌ها که همراه تست‌های دیداری دیگر انجام می‌پذیرد سطح لوله را از نظر کیفیت و استاندارد چک می‌نمایند.

تست تجزیه و تحلیل مواد:

مواد و عناصر و درصدهایی که در لوله‌های آتشخوار به کار رفته است در این تست ارزیابی و صحت سنجی میشود. درصد دقیق هر یک از این عناصر در کیفیت نهایی محصول بسیار تاثیرگذار است.

تست تجزیه و تحلیل به بررسی دقیق هریک از این عناصر می‌پردازد.

تست‌های هیدرواستاتیک:

این تست‌ها به منظور ارزیابی مقاومت ایستایی لوله‌های آتشخوار صورت می‌گیرد.

تست اندازه گیری دانه:

این تست به منظور اندازه دانه‌های لوله و فضای بین آنها انجام می‌گیرد.

در لوله‌های آتشخوار باید فضای بین دانه‌ای و درز و خلل وجود نداشته باشد. این جریان در عملکرد لوله‌های آتشخوار بسیار پر اهمیت است.

تست مکانیکی:

این تست مهم‌ترین آزمایش و تست لوله‌های آتشخوار است. در این مرحله لوله‌های آتشخوار را تحت شرایط مختلف من الجمله تنش، حرارت، شعله، فشار و موارد دیگر قرار می‌دهند و عملکرد و مقاومت کلی لوله آتشخوار  سنجیده و آزمایش می‌شود.

سایزهای لوله‌های آتشخوار:

لوله‌های آتشخوار در سایزهای مختلفی تولید می‌گردد که مهم‌ترین این سایزها عبارت است از :

* لوله آتشخوار ۴/۲۵ اینچ

*  لوله آتشخوار ۸/۳۱ اینچ

* لوله آتشخوار ۳۸ اینچ

* لوله آتشخوار ۴۴ اینچ

* لوله آتشخوار ۸/۵۰ اینچ

*  لوله آتشخوار ۵۷ اینچ

* لوله آتشخوار ۲/۶۰ اینچ

* لوله آتشخوار ۶۳ اینچ

* لوله آتشخوار ۱/۷۶ اینچ

عوامل موثر بر قیمت لوله آتشخوار

عوامل متعددی بر روی قیمت نهایی این محصول تاثیرگذار هستند. از جمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد سایز لوله است. برخی از سایزها بخصوص سایزهای بزرگ‌تر از قیمت بالاتری برخوردار هستند. جریان دیگری که بر روی قیمت این محصول تاثیرگذار است میزان کربن و منگنز در ساخت لوله است. عامل دیگر کیفیت لوله است.  هرچه لوله‌های آتشخوار از لحاظ کیفی بالاتر باشند و درز و شکاف کمتری داشته باشند بالطبع قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. علاوه بر این استانداردهای مختلف این محصول نیز از لحاظ قیمتی متفاوت هستند. در نهایت کارخانه و کشور تولیدکننده این محصول نیز عامل مهمی در تعیین قیمت نهایی محصول است.

 

مجموعه آهن مرکز با سالها تجربه در زمینه تهیه و توزیع انواع مقاطع فولادی و با بکارگیری متخصصین توانمند آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در تهیه انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی است.برای خرید و همچنین مشاهده انواع  لوله آتشخوار از لینک زیر میتوانید استفاده نمایید

برای خرید انواع لوله آتشخوار کلیک نماِیید

WWW.AHANMARKAZ.IR

کارخانه فولاد منظومه

کارخانه فولاد منظومه – یکی از مجموعه های بسیار فعال و پر کار در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی خصوصا نبشی و ناودانی شرکت صبا فولاد منظومه است

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه نبشی ظهوریان

کارخانه نبشی ظهوریان – کارخانه ظهوریان یکی از کارخانه های معتبر در این زمینه است . محصولات تولیدی در این مجموعه از کیفیت و مرغوبیت بسیار ب

ادامه مطلب »
لوله گازی

کارخانه نبشی نستا

کارخانه نبشی نستا – از جمله تولید کنندگان با کیفیت نبشی در کشور عزیزمان ایران می توانیم به کارخانه فولاد نستا اشاره نماییم.

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه شکفته مشهد

کارخانه شکفته مشهد نبشی و ناودانی از مقاطع فولادی هستند که هم کارکردهای مختلفی در بخش صنعت داشته  و هم در پروژه های ساختمانی کاربرد

ادامه مطلب »
ورق تاراز

کارخانه ورق تاراز

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل یاران

پروفیل یاران

پروفیل یاران – از جمله تولید کنندگان مطرح لوله و پروفیل در سطح کشور می توان به کارخانه لوله و پروفیل یاران اشاره نمود

ادامه مطلب »
پروفیل صابری

پروفیل صدرا

پروفیل صدرا – یکی از کارخانه های بسیار مهم و توانمند در زمینه تامین زنجیره فولادی کشور،شرکت لوله و پروفیل صدرا تهران است

ادامه مطلب »
پروفیل

پروفیل صابری

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل جهان

پروفیل جهان

پروفیل جهان – یکی از کارخانه ها و برند های بسیار معتبر و نام آشنا در زمینه تولید پروفیل،کارخانه لوله و پروفیل جهان پارس است

ادامه مطلب »
فولاد سمانته

فولاد های سمانتاسیون

فولادهای سمانتاسیون یکی از فولادهای پرکاربرد در صنایع مختلف فولادهای سمانتاسیون است. فولادهای سمانته، فولادهایی هستند که سختی سطح آنها افزایش یافته است اما عمق

ادامه مطلب »
فولاد vcn

فولاد vcn

فولاد vcn – فولادهای VCN 100 یکی از فولادهای آلیاژی است که به نام فولادهای ۱.۹۵۱۱ نیز معروف است.خرید فولاد صنعتی

ادامه مطلب »

فولاد MO40

فولاد MO40 فولاد، یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع مختلف است. امروزه کم­تر صنایعی را می ­توان یافت که آلیاژهای مختلف فولاد در آن کاربرد

ادامه مطلب »
فولاد اتومات

فولاد اتومات

فولاد اتومات – فولادهای اتومات که نام دیگر آن فولادهای خوش ­تراش است.خرید انواع فولاد در آهن مرکز با بهترین قیمت فولاد

ادامه مطلب »
فولاد فنر

فولاد فنر

فولاد فنر – فولادهای فنر دارای استحکام کششی بسیار بالائی هستند. این نوع فولادها به علّت وجود سیلسیوم از خاصیت الاستیسیته و مقاومت

ادامه مطلب »
فولاد

فولاد یاتاقان

فولاد یاتاقان – این نوع فولادها در صنایعی مورد استفاده قرار می­گیرد که سایش و فرسایش بالائی در آنها رخ می ­دهد. نام دیگر این فولادها، فول

ادامه مطلب »

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

مجموعه آهن مرکز با نام تجاری پولاد نشان گستران فردا و با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تهیه انواع آهن آلات و مقاطع فولادی و تامین‌ مایحتاج اساسی پروژه های صنعتی و عمرانی، با سرلوحه قرار دادن منشور اخلاقی و ارائه مشاوره و کارشناسی دقیق، آماده ارائه کالا و خدمات با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز است. مجموعه ما با مهیا نمودن بانک اطلاعات بسیار قوی در زمینه انواع تیر آهن و هاش، انواع میلگرد، انواع ورق های صنعتی و ساختمانی، انواع پروفیل سنگین و سبک، انواع لوله های صنعتی و ساختمانی و سایر مقاطع فولادی، با شما تا انتخاب بهترین و مناسب ترین کالا همراه خواهد بود. <<اعتماد شما سرمایه ماست>>

آدرس : بازار آهن (آهن مکان) فاز نهم مرکزی دفتر فروش (آهن مرکز)


ساعات کاری: شنبه الی چهارشنبه ۸:۳۰ الی ۱۸ پنجشنبه ها: ۸:۳۰ الی ۱۳


تلفن: ۷۴ ۹۳۶ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۳۱ ۹۷۹ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵ -۰۲۱

مجوزهای کسب و کار

logo-samandehi

تمامی حقوق این سایت برای شرکت پولاد نشان گستران فردا (آهن مرکز) محفوظ است

©۱ ۲۰۲ Ahanmarkaz