سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

نبض بازار در دستان ماست

شماره تماس

۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

– ۰۲۱

phone icon ahanmarkaz
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

شماره تماس ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵

-۰۲۱

phone icon ahanmarkaz

عرشه فولادی و کاربرد آن

یکی از سازه‌های فولادی بسیار محبوب و پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز سقف‌های عرشه فولادی است. عرشه‌های فولادی از ورق‌های موج‌دار تشکیل شده است که عمدتاً جنس این ورق‌ها از نوع ورق گالوانیزه هست «برای آشنایی با ورق گالوانیزه اینجا را کلیک نمایید». به طور کلی سقف‌های عرشه فولادی از چهار عنصر اساسی تشکیل می‌گردد که این چهار عنصر عبارت است از: ورق‌های فولادی، برش گیر، آرماتور و بتن تیم محتوای مجموعه آهن مرکز شما را دعوت به آشنائی کامل با عرشه‌های فولادی می‌نماید.

عرشه فولادی-آهن مرکز
آهن مرکز-عرشه فولادی

اجزای تشکیل دهنده

سقف‌های عرشه فولادی از چهار بخش تشکیل شده‌اند که در ادامه به بررسی هر کدام از این مولفه‌ها می‌پردازیم.

ورق‌های عرشه فولادی

به طور کلی ورق‌های عرشه فولادی به دو دسته floor deck و roof deck تقسیم می‌گردد. هر یک از ورق‌های مورد استفاده در سقف‌های عرشه فولادی شامل دو بخش هسته فلزی و پوشش روی آن می‌باشد. هسته ورق‌های عرشه فولادی به طور کلی از فولاد نرم ساخته می‌گردد. این فولاد کاربرد متنوع و گسترده‌ای را دارا است و مقاومت آن تقریباً بین ۱۹۰ الی ۲۵۰ پاسکال است. از ویژگی مهم فولاد نرمه انعطاف پذیری مناسب و قابلیت شکل پذیری آن است که این ویژگی امکان ساخت ورق‌ها با اشکال و ابعاد مختلف را فراهم می‌آورد. جریان دیگری که در ورق‌های عرشه فولادی اهمیت دارد، پوشش ورق‌ها است. پوشش مورد استفاده در ساخت ورق‌های عرشه فولادی از جنس روی است که در طی یک فرآیند، لایه‌ای به قطر ۷/۰ الی ۲۰۲ بر روی آن‌ها کشیده می‌گردد که در واقع همان فرآیند گالوانیزاسیون است. انتخاب ورق های مناسب در عرشه فولادی و کاربرد آن تاثیر بسزایی دارد.

عرشه فولادی-آهن مرکز
آهن مرکز- عرشه فولادی

برش گیر (گل میخ)

برش گیر یا همان گل میخ ابزاری است که به منظور اتصال ورق‌های گالوانیزه به تیره فرعی در نظر گرفته شده است. کاربرد گل میخ یکی از نقاط قوت در سقف‌های عرشه فولادی است. گل میخ این قابلیت را دارا می‌باشد که نیرو و فشار وارد شده بر روی سقف عرشه فولادی را بین تیر و دال بتنی به نحوه کاملاً مناسب توزیع نماید.

آرماتور بندی

در سقف‌های عرشه فولادی به منظور افزایش مقاومت کششی بتن و از آن مهم‌تر جلوگیری از ایجاد ترک از شبکه آرماتور یا میلگرد بر روی ورق‌های فولادی استفاده می‌گردد و این آرماتورها به گل میخ‌ها متصل می‌گردد. به طور کلی میلگردهای قسمت بالا در آرماتور، در سقف‌های عرشه فولادی وظیفه تقویت مقاومت فشاری و میلگردهای قسمت پایینی وظیفه تقویت کششی بتن را بر عهده دارند.

بتن

بتن از دیگر اجزاء سقف‌های عرشه فولادی است. کیفیت بتن مورد استفاده در اجزا این سقف‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

تیرهای فرعی در سقف عرشه فولادی

یکی از مهم‌ترین جریانات در اجراء سقف‌های عرشه فولادی، تیرهای فرعی می‌باشد. تیرهای فرعی که عمدتاً از تیر آهن هستند «برای آشنائی بیشتر با انواع تیرآهن اینجا را کلیک کندی». نقش اساسی در اجراء این سازه‌ها را دارند. تیرهای فرعی بیشتر برای نگهداری سقف‌هایی است که طول دهانه آنها بین ۳ تا ۶ متر و یا بیشتر است. این تیرهای فرعی به منظور نگهداری سقف و ممانعت از خم شدن ورق‌های عرشه فولادی است.

انواع عرشه فولادی

به طور کلی می‌توان سقف‌های عرشه فولادی را به دو دسته تقسیم کرد:

عرشه فولادی غیر مرکب: در این نوع از سقف‌های عرشه فولادی، عرشه‌ها به عنوان دال بتنی در سقف‌ها استفاده می‌گردد. در این نوع از عرشه‌های فولادی از آرماتور کششی در مقطع تحتانی عرشه فولادی جهت تقویت دال بتنی استفاده می‌گردد.

عرشه فولادی مرکب: این نوع سقف عرشه فولادی از کامل‌ترین سقف‌ها به جهت باربری مناسب و عملکرد می‌باشد. در این نوع سقف‌ها عرشه‌های مورد استفاده دارای برجستگی‌های گوناگونی می‌باشد و با دال بتنی به صورت مرکب عمل می‌نماید. این نوع سقف عرشه فولادی مزیت‌های بسیاری نسبت به نوع غیر مرکب دارد که از جمله می‌توان به تحمل بار حین اجراء، سطح زیرین یکدست و پیوسته، کاهش لرزش در سقف، کاهش مصرف مصالح ساختمانی و موارد دیگر اشاره نمود.

مجموعه  آهن مرکز با سالها فعالیت در زمینه تهیه انواع مقاطع فولادی آماده ارائه مشاوره در زمینه تهیه انواع ورق های عرشه فولادی به شما عزیزان است

فلاشینگ در سقف‌های عرشه فولادی:

یکی دیگر از مواردی که در اجرای سقف‌های عرشه فولادی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، فلاشینگ است. فلاشینگ معمولاً ورقه‌های با ضخامت حدود ۴ الی ۶ میل هستند که در جهت تکمیل ساختار ورق‌های فولادی در کناره تیر ورق‌ها نصب می‌گردند و کارکرد اصلی آن جلوگیری از خروج بتن و مصالح ساختمانی از روی ورق‌های فولادی است. فلاشینگ نقش بسیار مهمی در ایجاد یکنواختی بتن دارد و علاوه بر آن بر بهبود مقاومت سقف نیز تأثیر مثبتی دارد.

مراحل اجرای سقف عرشه فولادی:

(۱) جانمایی ورق‌های فولادی:

در گام نخست در اجرای سقف عرشه فولادی، ورق‌های گالوانیزه بر روی تیرهای نگه دارنده دهانه‌ها چیده و جایگذاری می‌گردد.

(۲) ثابت کردن ورق‌های فولادی:

در گام بعد ورق‌های فولادی باید ثابت یا فیکس شوند. ورق فولادی توسط دستگاه سیمکوب به بال تیرهای زیرین متصل می‌گردند و در محل خود ثابت می‌شوند.

(۳) فلاشینگ ورق‌ها:

در ادامه کار به منظور جلوگیری از خروج مصالح و بتن در حین اجرای کار لبه‌های ورق فولادی فلاشینگ (دوربندی) می‌گردد.

(۴) اتصال ورق‌های فولادی:

در مرحله بعد ورق‌های فولادی توسط جوشکاری گل میخ به بال تیرهای نگه دارنده اتصال پیدا می‌کنند. قطر گل میخ‌ها معمولاً بین ۲۰ الی ۲۵ میلی متر می‌باشند و این جریان به طور کامل بستگی به نوع ورق دارد. مرحله اتصال ورق‌ها باید بلافاصله بعد از ثابت کردن ورق‌ها و فلاشینگ صورت بپذیرد.

(۵) آرماتور بندی:

آرماتور بندی سقف‌های عرشه فولادی با استفاده از مش‌های آماده بر روی سقف‌ها صورت می‌پذیرد. در برخی از موارد برای افزایش مقاومت کششی سقف علاوه بر آرماتور بندی یک میلگرد در درون بال پایینی ورق‌ها قرار می‌گیرد. علاوه بر این در برخی موارد در سقف‌های عرشه فولادی از بتن‌های الیافی استفاده می‌شوند. الیاف مصرفی در این بتن‌ها باید استانداردهای لازم را دارا باشد و مقدار آن ۹۰۰ گرم در هر متر مکعب است. استفاده از این الیاف به دلیل افزایش مقاومت فشاری بتن، افزایش مقاومت در برابر گسیختگی بتن، بالا رفتن مقاومت ضربه‌ای و موارد دیگر در بهبود کیفیت سقف‌های عرشه فولادی بسیار موثر هستند.

(۶) اتصال گل میخ به شبکه آرماتور:

در این مرحله به منظور ثابت کردن شبکه آرماتور و یکپارچگی اجزاء مختلف، گل میخ‌ها به شبکۀ آرماتور متصل می‌گردد.

(۷) بتن ریزی:

آخرین مرحله در اجرای سقف‌های عرشه فولادی بتن ریزی است. در سقف‌های عرشه فولادی معمولاً از بتن‌های سبک و معمولی استفاده می‌گردد. نوع بتن استفاده شده در سقف‌های عرشه فولادی به عوامل متعددی من جمله ابعاد و دهانه بستگی دارد.

عرشه فولادی-آهن مرکز
مرکز آهن-عرشه فولادی

مزایای استفاده از سقف‌های عرشه فولادی

 • کاهش ضخامت سقف:

سقف‌های عرشه فولادی ضخامتی در حدود ۱۲۷ الی ۲۰۰ میلی متر دارد. این ضخامت بسیار کمتر از ضخامت سقف‌های دیگر است.

 • حذف قالب بندی:

سقف‌های عرشه فولادی به مانند یک قالب بتن پایدار عمل می‌کنند و این ویژگی باعث حذف قالب بندی و باز کردن قالب می‌گردد.

 • مقاومت در برابر آتش سوزی:

سقف‌های عرشه فولادی نسبت به سایر سقف‌ها در مقابله با حوادثی من جمله آتش سوزی از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار است.

 • بهینه سازی عملکرد سقف در زلزله:

سقف‌های عرشه فولادی بخصوص سقف‌های مرکب عرشه فولادی به دلیل ایجاد یکپارچگی بیشتر بین سازه‌های سقف مقاومت بیشتری را در برابر فشار وارد شده از زلزله از خود نشان می‌دهند.

 • کاهش قابل ملاحظه بار مرده

به دلیل عدم استفاده از مواد چون بلوک یا تیرچه در سقف عرشه فولادی، میزان بار مرده این نوع سقف‌ها به شدت کاهش می‌یابد. این کاهش ورن نقش بسیار مهمی را در بهبود عملکرد سازه در برابر زلزله دارد.

 • افزایش سرعت در اجرای پروژه:

به دلیل آن که می‌توان چندین سقف عرشه فولادی را به طور همزمان اجراء کرد، سرعت اجرای پروژه به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

 • عایق صدا و حرارت:

قابلیت استفاده از مواد عایق صدا و حرارت در حین اجراء این نوع سقف‌ها، سبب صرفه جوئی در مصرف انرژی می‌گردد.

 • نصب تأسیسات به شکل مناسب:

سقف‌های عرشه فولادی این امکان را فراهم می‌آورد تا کابل‌ها و لوله‌ها از فضای پایینی عبور نمایند.

 • ایمنی بالا:

سقف‌های عرشه فولادی به دلیل حذف قالب بندی و علاوه بر آن سرعت بالا در نصب ورق‌های گالوانیزه، سبب شده است از ایمنی بالای در روند اجراء برخوردار باشد و همین جریان میزان آسیب‌های احتمالی را برای کارگران کاهش می‌دهد.

 • طول عمر بالای سازه:

سقف‌های عرشه فولادی نسبت به سایر سازه‌ها از طول عمر بالاتری برخوردار است.

 • فضای کم برای دپو و نگهداری

معایب سقف‌های عرشه فولادی

 • گاها در سقف‌های عرشه فولادی میزانی خوردگی فلز مشاهده شده است.
 • نیاز به دقت بسیار بالا و در نظر گرفتن تمهیدات زیاد در اجرای این سقف‌ها.
 • دشواری استفاده از این نوع سقف در سازه‌های بتنی.
 • کنترل تمام جوش‌ها توسط ناظر.

عرشه فولادی- مرکز آهن
مرکز آهن- عرشه فولادی

عوامل موثر بر قیمت ورق های عرشه فولادی

عوامل متعددی بر روی قیمت ورق های عرشه فولادی تاثیر گذار است که از جمله می توان به ضخامت ورق ها ها، ابعاد آنها و مواردی از این دست اشاره کرد. عرشه فولادی و کاربرد آن جزو جدایی ناپذیر صنعت ساخت و ساز است.

  

مجموعه آهن مرکز با سالها تجربه در زمینه تهیه و توزیع انواع مقاطع فولادی و با بکارگیری متخصصین توانمند آماده ارائه خدمات به شما عزیران در تهیه انواع آهن آلات صنعتی و ساختمانی است.برای خرید و همچنین مشاهده انواع  ورق های عرشه فولادی و سایر مقاطع فولادی از لینک زیر میتوانید استفاده نمائید

برای خرید انواع ورق عرشه فولادی کلیک نمائید

WWW.AHANMARKAZ.IR

کارخانه فولاد منظومه

کارخانه فولاد منظومه – یکی از مجموعه های بسیار فعال و پر کار در زمینه تولید انواع مقاطع فولادی خصوصا نبشی و ناودانی شرکت صبا فولاد منظومه است

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه نبشی ظهوریان

کارخانه نبشی ظهوریان – کارخانه ظهوریان یکی از کارخانه های معتبر در این زمینه است . محصولات تولیدی در این مجموعه از کیفیت و مرغوبیت بسیار ب

ادامه مطلب »
لوله گازی

کارخانه نبشی نستا

کارخانه نبشی نستا – از جمله تولید کنندگان با کیفیت نبشی در کشور عزیزمان ایران می توانیم به کارخانه فولاد نستا اشاره نماییم.

ادامه مطلب »
www.ahanmarkaz.ir

کارخانه شکفته مشهد

کارخانه شکفته مشهد نبشی و ناودانی از مقاطع فولادی هستند که هم کارکردهای مختلفی در بخش صنعت داشته  و هم در پروژه های ساختمانی کاربرد

ادامه مطلب »
ورق تاراز

کارخانه ورق تاراز

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل یاران

پروفیل یاران

پروفیل یاران – از جمله تولید کنندگان مطرح لوله و پروفیل در سطح کشور می توان به کارخانه لوله و پروفیل یاران اشاره نمود

ادامه مطلب »
پروفیل صابری

پروفیل صدرا

پروفیل صدرا – یکی از کارخانه های بسیار مهم و توانمند در زمینه تامین زنجیره فولادی کشور،شرکت لوله و پروفیل صدرا تهران است

ادامه مطلب »
پروفیل

پروفیل صابری

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ آهن مرکز منشور اخلاقی نبض بازار در دستان ماست جداول وزنی سؤالات متداول راهنمای خرید درباره ما تماس با ما

ادامه مطلب »
پروفیل جهان

پروفیل جهان

پروفیل جهان – یکی از کارخانه ها و برند های بسیار معتبر و نام آشنا در زمینه تولید پروفیل،کارخانه لوله و پروفیل جهان پارس است

ادامه مطلب »
فولاد سمانته

فولاد های سمانتاسیون

فولادهای سمانتاسیون یکی از فولادهای پرکاربرد در صنایع مختلف فولادهای سمانتاسیون است. فولادهای سمانته، فولادهایی هستند که سختی سطح آنها افزایش یافته است اما عمق

ادامه مطلب »
فولاد vcn

فولاد vcn

فولاد vcn – فولادهای VCN 100 یکی از فولادهای آلیاژی است که به نام فولادهای ۱.۹۵۱۱ نیز معروف است.خرید فولاد صنعتی

ادامه مطلب »

فولاد MO40

فولاد MO40 فولاد، یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع مختلف است. امروزه کم­تر صنایعی را می ­توان یافت که آلیاژهای مختلف فولاد در آن کاربرد

ادامه مطلب »
فولاد اتومات

فولاد اتومات

فولاد اتومات – فولادهای اتومات که نام دیگر آن فولادهای خوش ­تراش است.خرید انواع فولاد در آهن مرکز با بهترین قیمت فولاد

ادامه مطلب »
فولاد فنر

فولاد فنر

فولاد فنر – فولادهای فنر دارای استحکام کششی بسیار بالائی هستند. این نوع فولادها به علّت وجود سیلسیوم از خاصیت الاستیسیته و مقاومت

ادامه مطلب »
فولاد

فولاد یاتاقان

فولاد یاتاقان – این نوع فولادها در صنایعی مورد استفاده قرار می­گیرد که سایش و فرسایش بالائی در آنها رخ می ­دهد. نام دیگر این فولادها، فول

ادامه مطلب »

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

همکاران و تامین کنندگان بخش تولید

مجموعه آهن مرکز با نام تجاری پولاد نشان گستران فردا و با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تهیه انواع آهن آلات و مقاطع فولادی و تامین‌ مایحتاج اساسی پروژه های صنعتی و عمرانی، با سرلوحه قرار دادن منشور اخلاقی و ارائه مشاوره و کارشناسی دقیق، آماده ارائه کالا و خدمات با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان عزیز است. مجموعه ما با مهیا نمودن بانک اطلاعات بسیار قوی در زمینه انواع تیر آهن و هاش، انواع میلگرد، انواع ورق های صنعتی و ساختمانی، انواع پروفیل سنگین و سبک، انواع لوله های صنعتی و ساختمانی و سایر مقاطع فولادی، با شما تا انتخاب بهترین و مناسب ترین کالا همراه خواهد بود. <<اعتماد شما سرمایه ماست>>

آدرس : بازار آهن (آهن مکان) فاز نهم مرکزی دفتر فروش (آهن مرکز)


ساعات کاری: شنبه الی چهارشنبه ۸:۳۰ الی ۱۸ پنجشنبه ها: ۸:۳۰ الی ۱۳


تلفن: ۷۴ ۹۳۶ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۳۱ ۹۷۹ ۵۵۵ -۰۲۱  —  ۲۳ ۹۱۷ ۵۵۵ -۰۲۱

مجوزهای کسب و کار

logo-samandehi

تمامی حقوق این سایت برای شرکت پولاد نشان گستران فردا (آهن مرکز) محفوظ است

©۱ ۲۰۲ Ahanmarkaz